טיפול קוגניטיבי התנהגותי – טיפול CBT לילדים

פסיכותרפיה בגישה CBT הינה טיפול פסיכולוגי, שמטרתו להכחיד את הסימפטום המפריע לאיכות החיים של המטופל. 
טיפול CBT לילדים נעשה ע"י איש טיפול בתחום הרגשי שעבר הכשרה מתאימה (פסיכולוג ילדים/ עו"ס) באמצעות התמקדות בשינוי התנהגות ובשינוי דפוסי חשיבה (ההבט הקוגניטיבי) הפוגעים בתפקוד לדפוסי חשיבה מקדמים.

היתרונות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי לילדים (CBT)

בטיפול CBT לילדים אין התייחסות למקור הקשיים אלא בדרך ההתמודדות איתם!

בעזרת מטלות ותרגילים שונים מסייע המטפל למטופל להיפטר מהתנהגויות שגורמות לו מצוקה ולאמץ התנהגויות חדשות ובריאות יותר.

משום התמקדותו בסימפטום הטיפול ממוקד וקצר מועד.

שיטת הטיפול יעילה במקרים של חרדות ופוביות, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז, קשיים חברתיים וקשיי התנהגות. 

אבחון פסיכיאטרי לילדה

שאלות נפוצות

טיפול CBT הוא טיפול פסיכולוגי המתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות, ומוכח מחקרית כיעיל בעבודה עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים המתמודדים עם קשיים כמו חרדות, קשיים חברתיים, פרפקציוניזם ועוד. הטיפול מתבסס על שיתוף פעולה עם המטופל, בגישה עניינית ונעימה, ממוקד יחסית לטיפול פסיכולוגי בגישות אחרות, וניתן להתאים אותו לצרכי המטופל ולגילו.
מכיוון שטיפול CBT הוא טיפול פסיכולוגי לכל דבר, כמובן שיש לבחור מטפל שהינו פסיכולוג מורשה הרשום בפנקס הפסיכולוגים, בעל ניסיון והתמחות בטיפול בילדים, בני נוער והורים. מעבר לכך, חשוב שלפסיכולוג תהיה הכשרה ב-CBT, ושיהיו לו הידע והיכולת לשלב בין גישות שונות על מנת להציע טיפול מיטבי המותאם למטופל הספציפי.
בדרך כלל ילדים בגילאי בית הספר היסודי והלאה יכולים ליהנות מטיפול CBT, אולם הדבר תלוי גם במאפייני הילד, כמו היכולת המילולית ומידת המוטיבציה לטיפול.
CBT מתאים פחות במקרים בהם לילד מודעות ומוטיבציה נמוכות וכן עבור ילדים קטנים (פעוטות וגילאי גן) ועבור ילדים הסובלים מלקויות מורכבות, קשיים קוגניטיביים והפרעות פסיכיאטריות.
בהחלט. כלים של CBT מועילים מאד לעבודה עם הורים ומאפשרים להורים לסגל לעצמם דפוסי חשיבה והתנהגות גמישים ואפקטיביים. הורים רבים מדווחים על שיפור במיומנויות ההוריות ובתחושת המסוגלות והרווחה שלהם כהורים בעקבות הדרכת הורים מסוג זה.