טיפול קבוצתי לילדים

במרכז צעד צעד מתקיימים קבוצות טיפול במגוון רחב של נושאים העוסקים באבחון וטיפול בילדים.
בנוסף לקבוצה העוזרת לרכוש אסטרטגיות למידה לילדים המתקשים באופן יומיומי בתהליך הלמידה בכיתה, ישנה עוד קבוצה המתמחה במתן כלים לשיפור מיומנויות חברתיות המעניקה לילד המטופל כלים אפקטיביים לשיפור הדימוי העצמי והעלאת הביטחון העצמי, שיפור התפקוד במסגרות היומיומיות השונות וכן קבוצת מוכנות לכיתה א׳.
 
 

מהו טיפול קבוצתי לילדים?

טיפול קבוצתי לילדים מתרחש בקבוצה אינטימית, שהמשתתפים בה בני אותו הגיל, ומאפשר להיעזר בכוח המרפא של הקבוצה והשותפות בין שווים לטובת תהליכי ריפוי רגשיים.

קבוצה טיפולית מהווה הזדמנות פז לילדים לחוות חוויה מתקנת של קשרים חברתיים בריאים ומעצימים ולרכוש מחדש את האמון ביכולותיהם החברתיות העצמיות ובזולת.

בקבוצה משולבים אלמנטים כמו משחק, דרמה, ויצירה, המאפשרים למשתתפים להביע ולעבד את רגשותיהם במרחב מוגן ואמפתי. 

שיפור מיומנויות חברתיות, חיזוק הביטחון העצמי והתמודדות טובה יותר עם קשיים רגשיים הם דוגמא לחלק מהמטרות אותן ניתן להשיג בטיפול קבוצתי לילדים.

הקבוצה מונחית על ידי איש טיפול מנוסה מהתחום הרגשי (פסיכולוגית/ תרפיסטית באומנויות/ עובדת סוציאלית) ו/או איש טיפול מהתחום הפארה רפואי (מרפאה בעיסוק/ קלינאי תקשורת).

לאילו ילדים מתאים טיפול קבוצתי ?

 • מגיל ארבע ומעלה ניתן להשתתף בקבוצה טיפולית לילדים., כשלכל טווח גילאים יש, כמובן, קבוצה ייעודית אחרת.
 • ילדים הסובלים מקשיים חברתיים: ילדים שחוו נידוי, חרם, דחייה מחבריהם וזקוקים לחוויה מתקנת.
 • ילדים חסרי ביטחון או ביישנים: ילדים אלו יכולים להיעזר בטיפול הקבוצתי על מנת לחזק את הדימוי העצמי והביטחון שלהם.
 • ילדים שסובלים מהימנעות או מחרדה חברתיות: ילדים אלו נמנעים מאינטראקציה חברתית וזקוקים לחוות אותה ולשחרר את החרדה במקום מוגן ובטוח ובליווי מקצועי.
 • ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז או מבעיות התנהגות: ילדים אלו יכולים להיעזר בטיפול קבוצתי עם בני גילם הסובלים מבעיות דומות.
 • ילדים בעלי בעיה משותפת: קבוצות טיפוליות מסוימות מיועדות לילדים שחוו משבר או סובלים מלקות המהווים מכנה משותף ביניהם: קבוצות טיפוליות לילדים להורים גרושים, ילדים השייכים למשפחה המתמודדת עם מחלה אל אח או הורה, ילדים בעלי מחלה, נכות, הפרעות תקשורת ועוד.

יתרונות של טיפול קבוצתי

 • שיפור מיומנויות חברתיות: קבוצה טיפולית היא הזדמנות נפלאה לתרגל 'על רטוב', באמת, את המיומנויות החברתיות של הילד מול בני גילו.
 • תמיכה מקבוצת השווים: החוויה שילד עובר כשהוא פוגש ילדים נוספים שמתמודדים עם קשיים דומים לשלו, ומבין שהוא לא היחיד שעובר את זה – היא מאוד מנחמת ותומכת כשלעצמה.
 • שיקוף וחשיפה לדרכי התמודדות נוספות: אמנם הקבוצה עשויה להיות בעל מכנה משותף, אך באופן טבעי קיים גם שוני בין המשתתפים.  
  דרכי התמודדות שונות של ילדים אחרים וראייה של קשיים מזווית ראייה חדשה עשויים
  לקדם את הילד ולסייע לו באופן משמעותי.
 • מוטיבציה ועניין: לעתים קרובות ילדים מרגישים יותר בנוח ומגלים מוטיבציה גבוהה יותר להתמיד בתהליך ועניין מוגבר בטיפול הכולל עוד ילדים בני גילם.
 • סביבה בטוחה ומוגנת: בסביבה הבטוחה והמוגנת של הקבוצה הטיפולית, שנבדלת מ'החיים האמתיים בחוץ', ילד עשוי להרגיש יותר בנוח לחשוף רגשות, לקבל משוב מאחרים ולהיפתח לדרכי חשיבה חדשות.
 • חוויה מתקנת ורכישת אמון בזולת: קבוצה טיפולית תומכת מעניקה לילדים חוויה חברתית מתקנת, תמיכה והכלה, ומאפשרת להם לרכוש מחדש אמון בזולת.